E-bralniki (splošno)
E-bralniki (splošno)
Odgovori v kategoriji "E-bralniki (splošno)"
1. Kaj je PDF reflow?
PDF reflow je posebna funkcija, namenjena za napredno branje dokumentov PDF. Tehnično rečeno funkcija PDF reflow pretvori statičen PDF dokument v "pravo" eKniigo (oz. približek prave eknjige).
Kaj je PDF statičen dokument?
PDF statičen dokument je dokument katerega pisava, slike, velikost papirja in razporeditev vsebine so vnaprej shranjeni (t.i. vtisnjeni) na "papir" in se brez trikov ne dajo spreminjat!. Torej če je npr. PDF dokument "zasnovan" na formatu A4 in uporabljamo npr. eBralnik z zaslonom 6 palcev (tj večina eBralnikov), vidimo celoten list PDF-a v zelo drobni pisavi (glej sliko spodaj). Če bi želeli videti list PDF v celoti (brez robov) in v originalnem razmerju, bi teoretično potrebovali e-bralnik z velikim zaslonom dimenzije A4 (cca. 21x29cm).
V kolikor na PDF dokumentu želimo npr. povečati pisavo ali videti večjo sliko, moramo na zaslonu izvesti povečavo (ang. zoomi). Rezultat tega je, da na zaslonu sedaj vidimo samo del dokumenta, za ostalo pa se je potrebno pomikati po zaslonu (ang. slide).
Slika1: Primer izpisa statičnega dokumenta PDF na eBralniku (levo zaslon 9.7"<->desno zaslon 6" )
Kaj je prava eKnjiga?
O slednjem je že veliko napisanega zato bomo opisali samo nekaj dejstev. Med pravo eKnjigo štejemo dokument, za katerega razporeditev vsebine na zaslonu ne rabimo skrbeti. Z drugimi besedami knjigo beremo na zaslonu katerega velikost ni potrebna in za prikaz npr. naslednje strani v eKnjigi enostavno listamo, ter pri tem ne spregledamo nič (nobene besede). Če beremo "pravo eKnjigo" velja povsem enako, če na zaslonu povečamo pisavo.
Slika2: Primer statičnega dokumenta PDF(levo), ki je z funkcijo PDF reflow pretvorjen v pravo eKnjigo (desno)
Nekaj dejstev o PDF reflow:
- PDF reflow ne podpirajo vsi eBralniki na trgu, zato se o slednjem pred nakupom pozanimajte.
- PDF reflow bo deloval samo na PDF dokumentu, ki je digitalnega izvora in ne npr. na skeniranih dokumentih, fotografijah ipd.
- PDF reflow bo v veliki meri prerazporedil besedilo in lahko se zgodi, da bo pokvaril obliko besedila in izpustil fotografije (ni pa nujno).
Podrobneje o delovanju PDF na eBralnikih smo pisali tudi na našem BLOGU
Za dodatne informacije smo na voljo na našem emailu
2. Kakšna je razlika med ICARUS Excel 9.7 in ONYX Universe?
Razlike ni.
Oba bralnika sta povsem enaka in imata enake karaktersitike. Edina razlika je v imenu proizvajalca in v tem, da ONYX UNIVERSE M9X vsebuje polno različico programskega paketa IVONA (text-to-speach).
3. Zakaj bralnik deluje počasi?
Število nameščenih eKnjig na elektronskem bralniku vpliva na hitrost delovanja sistema Če imate na napravi veliko eKnjig in vaš sistem deluje počasi, ne namestite vseh eKnjig v eno mapo. Predlagamo, da si na vašem diskovnem pogonu bralnika ustvarite smiselne podmape v katere shranite največ 25 knjig. Tako bo sistem deloval optimalno in hitreje.
4. Kje lahko dobim navodila za uporabo?
V naši spletni trgovini ponavadi navodila za uporabo priložimo v sami pošiljki, a kljub temu smo se odločili, da bomo od 10.12.2016 naprej, vsem strankam, ki eBralnik kupijo pri nas, priložil še slovenska navodila za uporabo v digitalni obliki. Pogoj za dostop do navodil je registracija v spletno stran, ki jo lahko izvedete tukaj (pred nakupom!).
Ko se v sistem usprešno registrirate in prijavite, lahko do navodil za uporabo dostopane v zavihku "Moj Konto" v sekciji "Navodila za uporabo" (glej sliko). Navodila za uporabo so na voljo, ko poravnate račun.
5. Kakšne je razlika med elektronskim bralnikom in tabličnim računalnikom?
Elektronski bralniki so posebne elektronske naprave, katerih primarni namen je branje digitalnih vsebin kot so elektronske knjige, članki, razpredelnice in ostalih digitalnih dokumentov. Čeprav lahko branju digitalnih vsebin služi že skoraj vsaka današnja digitalna naprava od osebnega računalnika do mobilnega telefona, je elektronski bralnik v veliki večini namenjen in prilagojen branju.
V primerjavi z mobilnimi napravami je funkcionalnost elektronskega bralnika precej omejena, zasloni pa zaradi tehnologije elektronskega črnila, premorejo zelo skromne ločljivosti.
A vendar je oblika bralnikov pogosto ergonomičnejša (oblika in velikost sta ravno idealni za enoročno branje), tanjša in lažja. Glavna prednost teh naprav je prikazovanje vsebin s tehnologijo elekronskega črnila (in ne LCD) ali elektronskega papirja. Obe tehnologiji veljata za zelo dober približek izpisa na navadnem papirju. Zasloni elektronskih bralnikov niso osvetljeni (svetloba ne obremenjuje bralčevih oči direktno), poleg tega sončna svetloba ne povzroča odseva, zato je branje zagotovo udobnejše in prijetnejše za oči. Nekateri naprednejši modeli elektronskih bralnikov imajo vgrajeno brezžično povezavo, upravljanje osebne knjižnice, uporabo slovarjev in beležk, možnost označevanja besedila, spreminjanje tipa in velikosti pisave itd. Ker elektronsko črnilo postaja vedno popularnejše, nekateri proizvajalci že razvijajo telefone in bralnike z barvnim črnilom.
Bistvene prednosti e-bralnikov v primerjavi z mobilnimi napravami so:
- zasloni z e-črnilom ali e-papirjem so zagotovo boljši približek klasičnemu papirju saj so:
- zaradi redkejšega osveževanja slike in tehnologije e-črnila so manj škodljivi za oči (kakor npr. LCD zasloni),
- so brez svetlobnega odseva (npr. lažje branje na soncu),
- imajo naprednejše fukcije namenjene izključno e-branju (fizični gumbi za obračanje strani),
- ohišja so robustnejša in lažja,
- izjemna avtonomija baterije,
Praktični primer primerjave med LCD in E-ink napravami smo izvedli na našem Blogu
6. Kako na eBralnik namestim eKnjigo?
Predpostavljamo da ste naslednje že storili:
1.) na vaš osebni računalnik ste namestili Adobe Digital Editions
2.) vaš osebni računalnik in elektronski bralnik ste že avtorizirali v Adobe DRM in sicer z istim uporabniški imenom.
Postopek za registracijo osebnega računalnik-a je opisan tukaj, med tem ko so postopki za elektronske bralnike drugačni od modela do modela.
Kako torej na elektronski bralnik namestim eKnjigo?
1.) Preko spletnega brskalnika na vašem računalniku obiščite ustrezno elektronsko knjigarno kjer je povezava do dotične eKnjige.
2.) Prenesite eKnjigo na vaš osebni računalnik. Datoteka ki jo boste prenesli, še ni eKnjiga sama ampak je to datoteka za začetek postopka prenosa. Datoteka bo imela končnico acsm.
3.) Z vašim računalnikom odprite datoteko acsm in sicer s prednameščenim programom Adobe Digital Editions. V kolikor boste datoteko odprli z drugim programom, postopek morda ne bo deloval.
4.) V programu Digital Editions bi morali na knjižni polici zagledati želeno eKnjigo.
5.) Če eknjigo lahko berete v programu Digital Editions, potem ste že na dobri poti. Sedaj je potrebno eKnjigo samo še prenesti iz osebnega računalnika na vaš elektronski bralnik.
6.) Priklopite vaš elektronski bralnik na osebni računalnik s priloženim kablom USB. Počakajte nekaj časa )lahko tudi do 30 sekund). Na računalniku se bo prikazala nova pot do vašega bralnika (npr. E:\Cybook ipd.).(glej sliko)
7.) Postopka za prenos eKnjige na elektronski bralnik sta dva.
a.) Najdite lokacijo elektronske knjige. Sedaj bi eKnjiga že morala biti prikazana in v formatu ePUB. PReko raziskovalca kopirajte eknjigo in jo prilepite na lokacijo vašega bralnika (npr. E:\).
b.) Knjigo prenesite kar v samem programu Adobe Digital Editions, kjer najdete vašo eKnjigo, jo izberete in kliknite desni klik. Potem najdite opcijo Copy to ComputerDevice in nato izberite ime vašega bralnika (glej sliko spodaj).